baner-top

baner prawy

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości

pin-alt ul. św. Anny 9, 31-008 Kraków

phone-hang-up tel. 12 423-07-47, 12 422-05-95, fax. 12 422-68-42
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.izba.krakow.pl
https://www.facebook.com/MalopolskaIzbaRzemioslaIPrzedsiebiorczosci/

Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości jest społeczno-zawodową i gospodarczą organizacją zrzeszającą na zasadzie dobrowolności cechy i spółdzielnie rzemieślnicze, a pośrednio samych rzemieślników.

Podstawowe dziedziny działania:

 • reprezentowanie zrzeszonych podmiotów wobec administracji rządowej, samorządu terytorialnego i instytucji,
 • udzielanie rzemieślnikom pomocy prawnej, organizacyjnej oraz doradztwo podatkowe,
 • przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych, czeladniczych, mistrzowskich oraz wydawanie świadectw i dyplomów,
 • pomoc i nadzór nad działalnością cechów w zakresie szkolenia uczniów w zakładach rzemieślniczych oraz propagowanie nauki zawodu i współpraca w tym zakresie z organami administracji rządowej i samorządowej,
 • organizowanie szkoleń instruktażowych oraz kursów szkoleniowych,
 • przekazywanie ofert eksportowych i kooperacyjnych oraz informacji o międzynarodowych targach i imprezach wystawienniczych , a także organizowanie giełd, targów, wystaw, konkursów oraz kiermaszy /corocznie odbywa się kiermasz z okazji Święta Rzemiosła/,
 • prowadzenie działalności promocyjnej oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami w kraju i zagranicą,
 • wyszukiwanie dla zrzeszonych członków programów pomocowych odpowiednich do ich potrzeb; zbieranie informacji o programach pomocowych i preferencyjnych kredytach.
 • organizacja spotkań z przedstawicielami władz krajowych i lokalnych - w celu rozwiązywania żywotnych problemów i omawiania tematów aktualnie zajmujących środowisko rzemieślnicze organizowane są na bieżąco spotkania rzemieślników z kompetentnymi w danej sprawie osobami.
 • doskonaleniem kadr zajmuje się także, założone w 1990 roku we współpracy z Izbą Rzemieślniczą z Münster, Polsko-Niemieckie Centrum Szkolenia Izby.
 • Prowadzenie Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej MIRiP, mieszczącej się w Krakowie, przy ul. Rzeźniczej 4 (www.szkola.izba.krakow.pl)

Terytorialny zasięg działania
Organizacje skupione w Izbie zrzeszają członków z Krakowa, Myślenic, Krzeszowic, Proszowic, Wieliczki, Nowego Targu, Limanowej, Chrzanowa, Wolbromia, Miechowa, Sieprawia, Kalwarii Zebrzydowskiej, Olkusza i okolic.

Bazy danych i wydawnictwa
W tworzeniu jest baza danych dotycząca rzemieślników zrzeszonych w naszych organizacjach (obecnie 25 cechów i 8 spółdzielni) - dane teleadresowe zakładów rzemieślniczych i główny profil działalności. Wydawane jest czasopismo "Rzemieślnik Małopolski" oraz opracowany został folder i ulotki o Izbie oraz zrzeszonych w niej organizacjach.