baner-top

baner prawy

Nowotarska Izba Gospodarcza

pin-alt ul. Sobieskiego 2, 34-400 Nowy Targ

phone-hang-up tel./fax. 18 264 61 86
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , nig.nowytarg.pl


Po paru latach prób konsolidacji środowiska gospodarczego powiatu nowotarskiego odbyło się Założycielskie Walne Zgromadzenie NIG 24.04.1999 r. Podczas tego zebrania stodwadzieścia firm z Podhala, Spisza i Orawy zadeklarowało przynależność do dobrowolnego samorządu gospodarczego, jakim jest NIG.

Grupa inicjatywna parę miesięcy wcześniej pracowała nad statutem Izby, który został zarejestrowany w sierpniu '99, na podstawie złożonych dokumentów przez Sąd Gospodarczy w Nowym Sączu.

Punktem wyjściowym wzrostu świadomości podmiotów gospodarczych stał się fakt, że silna kapitałowo i dobrze zorganizowana zachodnia konkurencja stanęła u drzwi Nowego Targu. Dotknięci tym faktem kupcy zrozumieli, że bez współpracy, koncentracji kapitału i wymiany doświadczeń, samotnie działający przedsiębiorcy są skazani na zagładę lub gospodarczą wegetację. Wspólna ochrona interesów przemówiła do wszystkich branż, bo w grupie członków Izby znajdują się podmioty gospodarcze z szerokiego spektrum firm. Deklarację przynależności do NIG od czasu założenia złożyło dalsze osiemdziesiąt podmiotów gospodarczych, z różnych zakątków powiatu nowotarskiego, Krakowa jak i powiatów ościennych.

Nowotarska Izba jest organizacją dobrowolną, samorządową i apolityczną. Głównym celem jest ochrona rodzimej działalności gospodarczej, ożywienie i rozwój wytwórczości w regionie oraz szeroko pojęta pomoc zrzeszonym członkom, włącznie ze zmianą nieżyciowego prawa.

Goszczący na zebraniu założycielskim wiceminister gospodarki Tadeusz Donocik w swoim wystąpieniu powiedział: "Przez ostatnie dziesięć lat ilość firm małych i średnich wzrosła z 600 tys. do 2 mln 600 tys. Świadczy to o tym, że dwa miliony ludzi wzięło los w swoje ręce, dając średnio trzem innym osobom zatrudnienie. Państwo dla tych przedsiębiorców w tym czasie nie zrobiło nic". Z tej wypowiedzi wynika, że czeka nas praca, gdzie musimy się upominać o równouprawnienie w prawach z podmiotami zagranicznymi i państwowymi. Walka z bezduszną biurokracją o gwarancje rozwoju firm i egzystencję własnych rodzin i pracowników.

Z zapisów statutowych wynika, że nasza Izba działa na terenie woj. małopolskiego. Może jednak podejmować swoje działania na terytorium Rzeczypospolitej oraz poza jej granicami.


Treść porozumienia:

Pobierz plik | DOC |